Dla dzieci, Pościel

Jak wybrać odpowiednią pościel dla dzieci?

Nie wszyscy wiedzą, że prawie 1/3 naszego życia przeznaczamy na sen. Dzieci potrzebują jednak najwięcej snu, szczególnie te najmłodsze. Z tego względu bardzo istotnym jest wyposażenie sypialni naszych maluszków, a w szczególności to, jaką wybieramy dla nich pościel.

Rozmiar pościeli

Oprócz wyboru rodzaju puchu oraz pokrycia, wzoru graficznego czy też kolorystyki, warto zwrócić uwagę na rozmiar pościeli. Dla dzieci wymiary poduszek i kołder powinny być mniejsze niż dla osób dorosłych, o czym często zapominamy. Oczywistym kryterium wyboru jest wzrost dziecka, który może być bardzo zróżnicowany, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Można przyjąć, że dla dzieci w wieku do pięciu lat odpowiednia będzie kołderka o wymiarach 100×140 cm oraz poduszka 40×60 cm. Trochę większe wymiary, czyli kołderka 140×200 cm i poduszka 70×80 cm będzie się świetnie sprawdzała u dzieci w przedziale wiekowym od pięciu do dziesięciu lat. Natomiast pościel dla dzieci 160×200 cm i poduszka 70×80 cm to odpowiednia dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia. Oczywiście oprócz pościeli należy zapewnić dziecku łóżko i materac dopasowane do wzrostu malucha.

Wybór tkaniny

Oprócz odpowiednich wymiarów, pościel powinna być także higroskopijna, czyli podatna na wchłanianie wilgoci, z tego względu warto zainteresować się produktami wykonanymi z bawełny. Kolejną zaletą tej tkaniny jest jej odporność na rozciąganie, a tym samym jest to materiał wytrzymały, a także świetnie przewodzi ciepło.