Artykuły dekoracyjne

Nowoczesne oświetlenie mieszkania – jakie wybrać, by osiągnąć najlepszy efekt?

Odpowiednie oświetlenie to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Obecnie największą popularnością cieszy się nowoczesny design, który cechuje prostota, minimalizm i funkcjonalność. Jakie oświetlenie najlepiej pasuje do wnętrza urządzonego w tym stylu?

Stylistyka wnętrza a wybór oświetlenia

Na początku warto zaznaczyć, że nowoczesne oświetlenie to naprawdę szeroki wachlarz różnego typu lamp. Kluczowe znaczenie ma to, by oświetlenie było praktyczne, a przy tym gustowne. Wśród nowoczesnych lamp królują te o prostych, geometrycznych formach. W trendach są nie tylko szklane klosze, ale również modele wykonane z metalu, tworzyw sztucznych, materiałów tekstylnych, a nawet drewna. W industrialnych wnętrzach często stosowane są lampy loftowe złożone z kilku żarówek zawieszonych na długich kablach. Taki surowy design nadaje pomieszczeniu niesamowitego klimatu. Do nowoczesnego oświetlenia, które dostępne jest tutaj, można zaliczyć także lampy o niestandardowych kształtach. Fantazyjnie wygięty klosz, kompozycja złożona z kilku kloszy różnej wielkości albo ekstrawagancki żyrandol przypominający rzeźbę to tylko niektóre z opcji.

Nowocześnie, czyli funkcjonalnie i efektownie

Nowoczesne wnętrza odznaczają się wysoką funkcjonalnością. Podobnie nowoczesne oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, by ułatwiało codzienne życie. Dobrym pomysłem jest podzielenie mieszkania na strefy i dobranie źródeł światła indywidualnie do każdej z nich. Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia to:

  • lampy wiszące,
  • żyrandole,
  • lampy ścienne,
  • kinkiety,
  • lampy podłogowe,
  • lampy LED.

Przeznaczenie danego pomieszczenia powinno mieć decydujący wpływ na to, jakie oświetlenie się w nim znajdzie. W dużych pokojach, zwłaszcza salonach i sypialniach, warto zamontować kilka zróżnicowanych źródeł światła, których można używać oddzielnie. Dzięki takiemu nowoczesnemu oświetleniu mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne, a urozmaicony design przełamuje monotonię i nadaje wnętrzu wyjątkowego nastroju.