Do łazienki

Syfon łazienkowy – mały element o dużym znaczeniu

Syfon do umywalki to niewielki element, którego wybór z pozoru wydaje się sprawą mało istotną. W rzeczywistości jednak, syfon łazienkowy poza funkcją estetyczną pełni również rolę użytkową, w tym między innymi zapewnia prawidłowy odpływ wody.

Syfony do umywalki – rola

Poza wymienioną powyżej funkcją estetyczną syfon łazienkowy warunkuje prawidłowy odpływ zanieczyszczonej wody z umywalki do kanalizacji ściekowej. Ponadto, umożliwia zatrzymanie zbierających się gazów i przykrych zapachów pochodzących z instalacji kanalizacyjnej.

Syfon do umywalki – rodzaje

Syfony do umywalki dostępne na rynku można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. W pierwszym przypadku są to syfony butelkowe posiadające zbiornik z wodą położony w ich dolnej części. Tego typu syfony łazienkowe posiadają niewielkie rozmiary idealnie pasujące do niewielkich łazienek. W drugim przypadku są to syfony do umywalki, których kształt przypomina literę „U”. Tego typu rozwiązania z jednej strony cechują się dość dużym rozmiarem, co może utrudniać ich montaż w małych pomieszczeniach. Z drugiej jednak strony, taka budowa syfonu z uwagi na nieliczne zagięcia zapewnia wysoką wydajność produktu oraz zapobiega zbieraniu się zanieczyszczeń i powstawaniu zastoin wody. W ofercie sprzedażowej dostępne są również wyroby o nietypowym kształcie, dostosowane do bardziej niecodziennych wymagań klientów oraz niestandardowych rozwiązań w nowoczesnej łazience.

Syfon do umywalki – rodzaj materiału

Aby syfon łazienkowy był trwały oraz mógł efektywnie pełnić swoją rolę, musi być wykonany z materiałów dobrej jakości. Gwarantują one bowiem nie tylko odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wilgoć ale również bezawaryjną pracę. Zazwyczaj elementy te są produkowane mosiądzu lub PVC. Syfony chromowane są droższe ale cechują się znacznie wyższymi walorami estetycznymi. Produkty wykonane z PCV są tanie, mniej atrakcyjne wizualnie lecz mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku zabudowy podumywalkowej.