Pościel

Warto przeczytać, zanim kupisz pościel dla dzieci

pościel dziecięca

Zanim wybierzemy komplet pościeli dla dziecka, zapoznajmy się z podstawowymi wskazówkami, które mają niebagatelne znaczenie w przypadku zakupu i pozwolą nam uniknąć pomyłek.

Jaka pościel dziecięca jest nam potrzebna?

Zacznijmy od wymiarów łóżka. Standardowe łóżeczka dla niemowląt występują w dwóch wielkościach:

– 60×120 cm,

– 70×140 cm,

dla starszych dzieci najczęściej:

– 160×80 cm,

– 180×80 cm.

Prześcieradło, powinno mieć wymiary materaca plus dodatkowe centymetry na podwinięcie go pod spód.

Najbardziej praktyczne jest prześcieradło z gumką, które pozostanie na swoim miejscu, nawet gdy dziecko śpi wyjątkowo niespokojnie. Pościel dla dzieci wybierzmy zawsze szerszą niż łóżko.

Rozmiary pościeli dla starszych dzieci to:

– kołdra 100×135 cm, poduszką 40x60cm,

– kołdra 140×200 cm, poduszka 70×80 cm

Wybierając tradycyjne rozmiary wypełnień, możemy być pewni, że bez problemu dobierzemy do nich później poszewki.

Wypełnienie

Nasze babcie jako wsad pierzyn i poduch stosowały pierze lub wełnę, niestety, ze względu na liczne alergie wśród dzieci stosuje się dziś ich zamienniki. Najczęściej stosowane to poliester, granulat silikonowy lub włókna silikonowe. Najważniejsze dla nas jest ciepło dziecka w zimie i nie przegrzewanie go latem.

Czas na zakup poszewek

Wzory, kolory i desenie zależą od naszego gustu lub upodobań dziecka. Zwróćmy jednak uwagę na zalecaną temperaturę prania. Pościel naszego dziecka powinna być w 100% bawełniana i odpowiednio wyprana, najlepiej w 95 stopniach. Jeżeli zdecydujemy się jednak na zakup kompletu przeznaczonego do prania w 40 stopniach, postarajmy się przynajmniej o staranne wyprasowanie go z obu stron po praniu w celu dezynfekującym.